W dniach 25-27 listopada 2016 roku Gdańsk na trzy dni stał się niekwestionowaną stolicą przedsiębiorczości rodzinnej. IX Zjazd Firm Rodzinnych u-Rodziny 2016 zebrał we wnętrzach Teatru Szekspirowskiego blisko 300 przedstawicieli świata biznesu, nauki, samorządu oraz przedstawicieli rządu. Hasło dziewiątej edycji Zjazdu: „Wolność – Twórczość – Biznes”.
IX ZJAZD FIRM RODZINNYCH U-RODZINY 2016
25-27 listopada 2016 roku | Gdańsk
Wśród gości specjalnych można było usłyszeć m.in.: pana Andrzeja Bojanowskiego Prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, Ryszarda Świlskiego – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Mariusza Haładyja – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, prof. Jerzego Hausnera, prof. dr hab. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, ks. dr Krzysztofa Niedałtowskiego – duszpasterza środowisk twórczych w Gdańsku, dr Jacka Friedricha z Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Miasta Gdyni oraz dr Tomasz Potkański, zastępca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich.
Zebranych w sali teatru gości przywitała osobiście obecna prezes IFR – Ewa Sobkiewicz, rozpoczynając IX zjazd u-Rodziny powiedziała: Wyjątkowe wydarzenia, jakim są u-Rodziny, wymagają wyjątkowej oprawy, dlatego spotykamy się w pięknych wnętrzach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Na nic by się jednak zdały piękne sale, wspaniałe wnętrza, gdyby nie ludzie będący ich najlepszą ozdobą. To Wy drodzy Państwo stanowicie o sile naszego środowiska. Biznes to ludzie. Mam dziś szczęście widzieć takich ludzi przed sobą i z wielką radością chciałabym Państwa powitać. Dzień dobry!
Teatr to sztuka, a sztuka to wolność, jej pragnienie. Wykraczanie poza horyzonty jest przejawem wolnej twórczości, choć czasem wywołuje opór i krytykę społeczną. Takimi słowami przywitał zebranych prof. Cezary Obracht Prondzyński. Jego zdaniem wolność to też ryzyko, ale bez zgody na ryzyko trudno mówić o prawdziwej wolności. Przejawem wolności jest również przedsiębiorczość, to w taki sposób definiują własną aktywność przedsiębiorcy, to właśnie pragnienie wolności stawało się najczęściej motywem ich trudnej i niezwykle ryzykownej drogi życiowej.
u-Rodziny to także dialog z administracją rządową, podczas panelu, ale także warsztatu merytorycznego z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju wypracowaliśmy model współpracy środowiska firm rodzinnych z administracją. To ważne, aby dialog polegał na merytorycznej pracy przy rozwiązywaniu barier w prowadzeniu przedsiębiorczości przy zachowaniu przejrzystości zasad.
Żelaznym punktem każdego zjazdu jest uroczysty bal z tortem, tańcami. Tegoroczny podobnie uroczysty, jak poprzednie, odbył się w baśniowej scenerii rodem ze Snu Nocy Letniej W. Szekspira, wśród fantastycznych postaci elfów.
W opinii uczestników tegoroczny zjazd był inny od poprzednich, bardziej nastawiony na merytorykę i rozmowę o kulturze, kreatywności, twórczości i odpowiedzialności, zachowując przy tym najważniejszy klimat wszystkich poprzednich zjazdów – rodzinną atmosferę. Wnętrza teatru stały się przyczynkiem do inspirującej wymiany relacji, pomysłów, inspiracji, ale także rozpoczęcia prac organizacyjnych przyszłorocznego, jubileuszowego dziesiątego Zjazdu, który odbędzie się w dniach 10-12. listopada w Łodzi.
Bardziej szczegółowe podsumowanie oraz relacje z IX Zjazdu Firm Rodzinnych u-Rodziny 2016 znajdziecie Państwo w artykulach Sebastiana Margalskiego:
oraz
Serdecznie zapraszamy do lektury!
GALERIA ZDJĘĆ
PUBLIKACJE W MEDIA:
Wiceminister Haładyj: w 2017 r. przepisy ułatwiające sukcesję firm rodzinnych
Onet Biznes, 26.11.2016
Dla firm rodzinnych wartości to podstawa
Dziennik Baltycki, 26.11.2016
Jak ułatwić życie firmom, które odpowiadają za 50 proc. PKB? Zjazd firm rodzinnych „u-Rodziny 2016”
Radio Gdańsk, 25.11.2016
U-Rodziny 2016. Firmy rodzinne to twórcze i autorskie projekty
trojmiasto.pl, 26.11.2016
U-Rodziny w Gdańsku. Ogólnopolski zjazd firm rodzinnych
trojmiasto.pl, 22.11.2016