Header Image

X Zjazd Firm Rodzinnych „u-Rodziny 2017”

10-12 listopada 2017 roku | Łódź

W dniach 10-12 listopada 2017 r. w Łodzi odbył się największy w Polsce Zjazd Firm Rodzinnych “u-Rodziny 2017”, organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Tegoroczna edycja była jubileuszowym, dziesiątym ogólnopolskim spotkaniem przedsiębiorców rodzinnych z administracją rządową, przedstawicielami samorządów lokalnych oraz środowiskiem naukowym i eksperckim. Zjazd zebrał ponad 250 uczestników i prelegentów z całego kraju, a wśród gości specjalnych można było spotkać m.in.: prof. dr hab. Jerzego Hausnera – byłego Wicepremiera i Ministra Finansów, Mariusza Haładyja – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, prof. dr hab. Elżbietę Mączyńską – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dr Irenę Ożóg – byłą Wiceminister Finansów, prof. Roberta Gwiazdowskiego – Przewodniczącego Rady Centrum im. Adama Smitha, Zuzannę Skalską – znaną badaczkę trendów w biznesie czy dziennikarza i publicystę ekonomicznego Rafała Wosia. Mocnym akcentem otwierającym zjazd był wygłoszony przez trzy pokolenia rodziny Rożków MANIFEST PRZEDSIĘBIORCÓW RODZINNYCH, prezentujący stanowisko i oczekiwania środowiska biznesu rodzinnego w obliczu głównych wyzwań i problemów, które je spotykają.

Zebranych w hotelu Ambasador Premium gości przywitała Prezes IFR – Ewa Sobkiewicz:

„Cieszę się, że jesteśmy razem! Tak wiele wydarzyło się od pierwszego Zjazdu Firm Rodzinnych w 2008 roku. Spotkało się wtedy około 30 osób, które dostrzegły, jakim cennym skarbem jest polska przedsiębiorczość rodzinna. A przede wszystkim dostrzegły, że razem mogą zrobić więcej. Dziś spotykamy się po raz dziesiąty! Witamy w Łodzi!”.

Podczas oficjalnego otwarcia Zjazdu, Adam Pustelnik (Urząd Miasta Łodzi) odczytał list Prezydent miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej, która z powodu zabiegania o pozyskanie kolejnej edycji wystawy EXPO dla Łodzi nie mogła wziąć osobiście udziału w wydarzeniu.

„Zapoznając się z ideą wydarzenia, jak i gronem prelegentów, jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu oraz ogromnej pracy włożonej w przygotowanie spotkania. To niezwykle ważne, że uczestnikami Zjazdu są nie tylko przedsiębiorcy rodzinni, ale również przedstawiciele administracji rządowej i samorządów lokalnych, a także naukowcy i eksperci. Państwa spotkanie to doskonała okazja do dialogu, wymiany doświadczeń oraz poszerzenia zakresu kompetencji.”

W ciągu dwóch dni Zjazdu Łódź stała się ogólnopolskim sercem przedsiębiorczości rodzinnej oraz platformą dialogu i współpracy przedstawicieli biznesu, państwa i nauki. Program dziesiątej edycji „u-Rodzin” był niezwykle bogaty, a lista prelegentów i dyskutantów obfita w znane postaci. Jak co roku, to wyjątkowe wydarzenie posłużyło integracji, wymianie doświadczeń i planowaniu wspólnych przedsięwzięć przez firmy rodzinne, a także było okazją do podsumowań i otwarcia nowych perspektyw. 26 paneli i wykładów, intensywne debaty i dyskusje, przyjemna rodzinna atmosfera i fantastyczne emocje – wszystko to sprawiło, iż jubileuszowy Zjazd Firm Rodzinnych zajął wyjątkowe miejsce w historii IFR i na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.

Patronat honorowy nad Zjazdem objęli Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Wśród patronów merytorycznych znaleźli się: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Związek Miast Polskich, Centrum im. Adama Smitha oraz Stowarzyszenie Interim Managers. Patronami medialnymi wydarzenia byli m.in. dziennik „Rzeczpospolita”, stacja telewizyjna TVP3 Łódź oraz Radio TOK FM. Nie można także zapomnieć o partnerach strategicznych: Kancelarii Ożóg Tomczykowski oraz Union Investment TFI, którzy wnieśli swój bezcenny wkład w organizację tegorocznej edycji „u-Rodzin”. Osobne podziękowania należą się także pozostałym partnerom i wystawcom, którzy przyczynili się do sukcesu jubileuszowego Zjazdu Firm Rodzinnych.

Szczególnie emocjonującym momentem Zjazdu, a zarazem jego programowym przesłaniem, było ogłoszenie Manifestu Przedsiębiorców Rodzinnych, który prezentuje najważniejsze dla środowiska firm rodzinnych problemy i oczekiwania dotyczące ich rozwiązania. Jak skomentował wiceprezes IFR Tomasz Budziak:

„Firmy rodzinne mają zdolność przetrwania dłuższą niż aktualne koniunktury polityczne. Słów podziwu i pochlebstw ze strony polityków mamy wystarczająco dużo, choć rzadko idą za tym spójne i konsekwentne działania. Czujemy się często traktowani przez nich protekcjonalnie i okazjonalnie. Dlatego sami musimy dbać o jakość naszego otoczenia, między innymi o: sprawiedliwość, finanse publiczne, edukację.”

Poza częścią merytoryczną, program Zjazdu był również wzbogacony o elementy rozrywkowe i kulturalne zarówno dla dużych, jak i małych, a gościnne miasto Łódź dopełniło listę atrakcji. Teatr, spacery po Łodzi, escape room’y, warsztaty dekorowania ciast i ciasteczek oraz wiele innych atrakcji przygotowano dla uczestników i gości wydarzenia, w tym tych najważniejszych, czyli dzieci, których w tym roku było ponad 30. Oficjalnym zamknięciem „u-Rodzin 2017” była uroczysta Gala Wieczorna, podczas której wystąpiła popularna polska piosenkarka – Margaret. O dobry nastrój i atmosferę zadbali także zespół coverowy Drugi Tydzień oraz agencja barmańska Flair Factory. Uroczysty wieczór poprowadził znany konferansjer Robert Jarek.

Podczas Gali Wieczornej członek zarządu centralnego IFR oraz Prezes oddziału śląskiego Łukasz Rotarski uroczyście zapowiedział przyszłoroczną edycję Zjazdu Firm Rodzinnych „u-Rodziny 2018” (www.u-rodziny.pl), który odbędzie się w dniach 11-14 października 2018 r. w Katowicach. Tematem przewodnim kolejnego Zjazdu będzie wychodzenie firm rodzinnych w świat! Poza granice powiatu, branży, kraju, dotychczasowego standardu! Więcej szczegółów niebawem…

***

Szczegółowe podsumowanie tegorocznej edycji Zjazdu Firm Rodzinnych w grudniowym wydaniu magazynu firm rodzinnych RELACJE. Zapraszamy do czytania: PDF lub ISSUU

Wideo © Łukasz Zaczyński (Ellipsis Agency)

Galeria zdjęć

Zdjęcia © Artur Kraszewski

Close
loading...