Header Image

VIII ZJAZD FIRM RODZINNYCH U-RODZINY 2015

26-29 listopada 2015 roku | Opole

W dniach 26-29 listopada 2015 roku w Opolu odbył się VIII Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych u-Rodziny 2015. W ciągu tych trzech dni Opolszczyzna stała się tętniącym od emocji centrum przedsiębiorczości rodzinnej, a samo Opole jego stolicą. Wspólnie z zespołem Stowarzyszenia, Zjazd został zorganizowany przez grupę Opolan, przy wsparciu prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego oraz marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły. Należy stwierdzić, że włodarzom miast wspólnie z wieloma lokalnymi partnerami udało się pokazać Opole od najlepszej możliwej strony. Ósma edycja Zjazdu firm rodzinnych odbyła się pod hasłem – „W Opolu u rodziny”. Program Zjazdu naszpikowany został do granic możliwości inspirującymi panelami i dyskusjami. Słyszane głosy uczestników, że pojawił się paradoksalny kłopot z wyborem panelu.

Opolski Zjazd był szczególnym wydarzeniem, a w wielu aspektach iskrzący i wymagający organizacyjnie. Wydarzenie odbywało się w kilku lokalizacjach, m.in. w Dom-EXPO, zrewitalizowanej dawnej cegielni, potem w nowoczesnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, części uroczyste natomiast w cudownym hotelu De Silva. Program dla dzieci przewidywał m.in. wyjazd do Parku Naukowo-Technologicznego, Zamku w Mosznej, Jura Parku w Krasiejowie oraz Metamuzeum w Paczkowie. Wśród atrakcji dla dorosłych należy wspomnieć m.in. kameralny koncert zespołu „Silesia” oraz „Take Style” – oryginalne połączenie śląskich brzmień z jazzem, znakomity spektakl „Dziady” – przygotowany przez Teatr Lalki i Aktora oraz zgodnie z tradycją dorocznych Zjazdów, bankiet Rodzinnych i andrzejkowy Bal w oprawie Jarka Wasika i jego gości. Głównym sponsorem Zjazdu, tak jak i w 2014 roku była firma doradcza KPMG.

„Po raz pierwszy spotkaliśmy się osiem lat temu w Kędzierzynie-Koźlu, dziś znów jesteśmy na Opolszczyźnie” – takimi słowami przywitał zebranych w piątkowe przedpołudnie pod gościnnym dachem rodzinnego Dom-EXPO prof. A.J. Blikle, Prezes Stowarzyszenia IFR.

Przez trzy dni Opole stało się stolicą firm rodzinnych i w pełni zasłużyło sobie na ten tytuł. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła w mowie powitalnej skierowanej do ponad 220 gości zaprezentował swój region. Opolskie mimo, iż jest najmniejszym województwem w Polsce charakteryzuje się ponad 100 tysiącami firm, z czego 95 proc. to małe i średnie firmy, głównie rodzinne. Część z nich jednak dzięki zaradności i własnej pracowitości rośnie i z czasem staje się dużymi graczami, znanymi na rynku krajowym, europejskim i światowym.

Podczas tego Zjazdu szczególną swoją rolę zaznaczyli młodzi niepokorni, liderzy, sukcesorzy, czyli drugie pokolenie przedsiębiorców rodzinnych. Już w Warszawie mieli swoje pierwsze, nieśmiałe wystąpienia, ale w Opolu ustanowili jedno z najważniejszych ogniw panelowych Zjazdu. Uczestnictwo w u-Rodzinach, to możliwość zaistnienia w swojego rodzaju misterium, to uczucie, że jest się w gronie kilkuset przedsiębiorców, członków stowarzyszenia, przedsiębiorców zarówno mikro, małych, średnich, ale też i dużych, którzy swoim dorobkiem, osiągnięciami, załatwianiem często spraw „niemożliwych”, wiedzą, przeżyciami, pokonanymi barierami świadczą, wspierają, a nie konkurują i walczą. Zjazd naturalnie stał się płaszczyzną nawiązywania bezcennych kontaktów z przedsiębiorcami rodzinnymi z całej Polski. Elementem wyróżniającym w tych kontaktach jest tworzenie relacji osobistych oraz budowanie poczucia tożsamości i wspólnoty. Natomiast bogaty program artystyczny i rozrywkowy (m.in. wyjścia do teatru, uroczysty bal oraz pokazy fajerwerków) sprzyjają nawiązaniu przyjaźni, silnych relacji biznesowych oraz, przede wszystkim, tworzeniu się środowiska przedsiębiorców – osób myślących i mówiących o sobie – jesteśmy firmą rodzinną!

Na koniec należy pokreślić, iż każdy kolejny Zjazd firm rodzinnych jest inny, szczególny i na swój sposób wyjątkowy. Kolejne miasta wraz z ich włodarzami witają rodzinnych przedsiębiorców z coraz szerzej otwartymi ramionami, chcą się pokazać z jak najlepszej strony. To nie tylko kwestia uprzejmości, ale też roztropności, bo wielu z nich coraz bardziej zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w naszym środowisku!

Krótką relację z VIII Zjazdu Firm Rodzinnych u-Rodziny 2015 znajdziecie Państwo w artykule Sebastiana Margalskiego pt. Opolskie u-Rodziny – garść refleksji na łamach kolejnego numeru magazynu firm rodzinnych RELACJE oraz na jego personalnym blogu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

PUBLIKACJE W MEDIA:

Close
loading...