Header Image

11. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych
U-RODZINY 2018

11-14.10.2018 | Katowice

„u-Rodziny 2018” w Katowicach. Święto biznesu rodzinnego, na którym nie może Cię zabraknąć! Podczas Gali Wieczornej zamykającej Zjazd w Łodzi Łukasz Rotarski – członek zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Prezes Oddziału Śląskiego IFR – uroczyście zapowiedział przyszłoroczną edycję Zjazdu Firm Rodzinnych „u-Rodziny 2018”.

Wywiad z Łukaszem Rotarskim na łamach grudniowego wydania magazynu firm rodzinnych RELACJE:

***

11–14 października 2018 roku odbędzie się w Katowicach 11. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych. Jaka będzie główna myśl przewodnia wydarzenia?

Podczas przyszłorocznej edycji skupimy się przede wszystkim na najważniejszych międzynarodowych wyzwaniach z perspektywy polskiego biznesu rodzinnego. Uznaliśmy ten temat za priorytetowy z wielu względów. Obecnie, tak w Europie, jak i na całym świecie, mają miejsce bardzo głębokie zmiany społeczne oraz gospodarcze. Ich tempo jest coraz szybsze i warto się do nich przygotować.

Jaka jest rola firm rodzinnych na światowym rynku?

Światowy rynek to przede wszystkim właśnie firmy rodzinne. Wyzwanie polega na tym, by polskie firmy odgrywały coraz większą rolę i były tym samym impulsem dla dynamicznego rozwoju całej polskiej gospodarki na międzynarodowej arenie. Jak to zrobić? Co jest niezbędne do osiągnięcia tego celu? Na te i inne pytania poszukamy właśnie odpowiedzi w przyszłym roku w Katowicach.

Co może stanowić czynnik wyróżniający polskie firmy rodzinne na arenie międzynarodowej, w porównaniu z przedsiębiorstwami z innych krajów?

Od firm ulokowanych w dawnym bloku wschodnim odróżnia je o wiele większa skala, rosnące zaangażowanie w eksport i obecność praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki. Dodatkowo w Polsce firmy rodzinne w przeważającej części nie powstały w wyniku prywatyzacji czy uwłaszczenia się na państwowym majątku, ale wysiłkiem całych rodzin.

Od przedsiębiorstw ze „starej Europy” polskie firmy rodzinne odróżnia z kolei to, że masowo powstały prawie jednocześnie, tj. na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Są więc młodsze oraz – siłą rzeczy – mniejsze od firm z Zachodniej Europy czy krajów z innych kontynentów, w których sektor prywatny funkcjonuje w sposób nieprzerwany od setek lat. Skutkiem tej różnicy w naszym kraju jest prawie równoczesne odchodzenie całego pokolenia założycieli i konieczność przejęcia sterów przez młode pokolenie.

Jak więc zniwelować te negatywne skutki późnego rozkwitu przedsiębiorczości rodzinnej w naszym kraju? Czy polscy przedsiębiorcy mają szansę dorównać kroku swoim zagranicznym konkurentom?

Oczywiście, że tak. Polacy to niezwykle przedsiębiorczy i pracowity naród. Polskie firmy rodzinne powinny aktywnie i energicznie włączyć się w proces zmieniającej się rzeczywistości. Chcemy inspirować się światowymi trendami, ale również – i może przede wszystkim – próbować wytyczać własne ścieżki rozwoju, które mogą stać się wiodącymi na świecie innowacjami.

Coraz więcej mówi się o organizowaniu się firm rodzinnych. Dlaczego warto o nich rozmawiać i spotykać się w takim gronie?

Warto rozmawiać o firmach rodzinnych, ponieważ przedsiębiorcy rodzinni to filar polskiej gospodarki. Bez nich nic się uda. Problem polega na tym, iż nasi decydenci nie zauważają tego w wystarczającym stopniu. Rodzimy kapitał potrzebuje dobrych warunków do rozwoju, których obecnie brakuje. Stowarzyszenie aktywnie działa na rzecz zmiany tej sytuacji. Podczas tegorocznego Zjazdu, X „u-Rodzin” w Łodzi, ogłoszono Manifest Przedsiębiorców Rodzinnych. Określiliśmy w nim jasno, czego potrzebują polskie firmy rodzinne i zamierzamy konsekwentnie działać w swoim środowisku oraz domagać się od władz realizacji naszych postulatów.

Co odróżnia Zjazd od innych wydarzeń dedykowanych firmom rodzinnym?

Spora dawka merytorycznej wiedzy w najlepszym wydaniu. Zapraszamy ekspertów na światowym poziomie, którzy chętnie dzielą się praktycznymi radami. Ale jest coś jeszcze ważniejszego. „U-Rodziny”, jak sama nazwa wskazuje, to przede wszystkim spotkanie w miłej atmosferze, to święto biznesu rodzinnego. Gwarantujemy świetną zabawę oraz prawdziwą integrację i mnóstwo wspólnych tematów do rozmów. Pierwsze szczegóły programowe oraz organizacyjne zamierzamy ogłaszać już w styczniu 2018 roku.

To już 11. edycja Zjazdu, a Stowarzyszenie za chwilę wejdzie w drugą dekadę swojej działalności. Co się zmieniło na przestrzeni lat?

Udało się zbudować świadomość przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce, również poprzez formułę zjazdów. Co roku u-Rodziny organizowane są w innym mieście oraz regionie Polski. Nawiązujemy relacje z władzami samorządowymi, rozwijamy współpracę z partnerami. Krótko mówiąc: dzieje się! I niech tak pozostanie.

Zjazd firm rodzinnych
Close
loading...