Header Image

Robert Talarczyk

Dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Reżyser, scenarzysta, dramaturg, aktor. Absolwent PWST we Wrocławiu. Po studiach związany z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, w którym debiutował również jako reżyser. W latach 2005-2013 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, od września 2013 dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.

Jako jeden z nielicznych w Polsce reżyserował dramaty brutalistów („Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości” B. Frasera, „Miłość Fedry” S. Kane). Ogólnopolskie dyskusje budziły tematy podejmowane przez niego w „Żydzie” A. Pałygi (laureat Nagrody Głównej gdyńskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT) czy współczesna interpretacja kanonicznego tekstu w spektaklu „Mistrz & Małgorzata Story” (cztery nominacje do Złotych Masek). Do jego najważniejszych realizacji można zaliczyć „Ballady kochanków i morderców według Nicka Cave’a”, „Krzyk według Jacka Kaczmarskiego”, „Cholonka” według Janoscha (ponad 500 pokazów w kraju i za granicą w ciągu 15 lat) i „Piątą stronę świata” według prozy Kazimierza Kutza (kilkanaście prestiżowych nagród, w tym główna w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej). Brał udział w międzynarodowym projekcie teatralnym „I Tre Moschettieri” w Turynie. W Operze Śląskiej zrealizował „My Fair Lady”, a w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy –„Inwazję jaszczurów” Karela Čapka. Na 35. rocznicę pacyfikacji KWK Wujek napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl „Wujek.81. Czarna ballada”, który został zarejestrowany i wyemitowany w Teatrze Telewizji w TVP1. W Teatrze Śląskim w 2018 r. wyreżyserował spektakl „Himalaje” – pierwszą teatralną opowieść o Jerzym Kukuczce.

Jest laureatem m.in. Specjalnej Złotej Maski za kreatywność i wszechstronność umiejętności adaptatorskich, aktorskich i reżyserskich, dwóch Złotych Masek za spektakle roku oraz Złotej Maski za reżyserię. W 2012 roku zgłoszony do Paszportu Polityki w kategorii Teatr. W 2013 r. dostał Cegłę z Gazety – Nagrodę im. Janoscha. Na XIV Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie uhonorowano go nagrodami za adaptację i reżyserię telewizyjnej wersji „Piątej strony świata”.

Close
loading...