Header Image

Dr hab. Andrzej Sobaś, profesor ASP

dr hab., profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Andrzej Sobaś - ASP

Projektant wzornictwa przemysłowego ze specjalnością projektowanie ergonomiczne. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1975 roku prowadzi działalność projektową w zakresie wzornictwa przemysłowego. Od 1988 r. pracuje na kierunku Wzornictwo Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest zatrudniony na stanowisku profesora w Pracowni Projektowania Ergonomicznego. W latach 2008-2012 był prodziekanem Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2010-2011 był członkiem zespołu projektowego projektu „Design Silesia”, w latach 2011–2012 był ekspertem projektu „Design Silesia II”. Od kwietnia 2009 roku jest członkiem Śląskiej Rady Innowacji przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

W latach 2003-2011 był członkiem zespołu ekspertów „Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości” w Cieszynie (obecnie „Zamek Cieszyn”). Współpracował z redakcją magazynu 2+3D. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie w 1979, wyróżnienia ICSID w Brukseli w 1980, III Nagrody Turnieju Młodych Mistrzów Techniki w Warszawie w 1981, wyróżnienia na III Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL`99 oraz w 2008 roku wyróżnienia w konkursie „Śląska Rzecz" za System Informacji Wizualnej Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach (współautorem jest Justyna Kucharczyk).

W 2006 roku jego projekt wózka widłowego dla Zremb-Gliwice S.A. został uznany w ogólnopolskim plebiscycie magazynu „2+3D" za jeden z 10 najlepszych projektów ostatnich 5 lat. Na Międzynarodowych Targach Spawalnictwa Expo Welding na Expo Silesia 2012 wyróżniono jego projekt: System monitorowania procesów spawania somaARC z rejestratorem RPS-3, natomiast projekt systemu informacji wizualnej i identyfikacji kompleksu dydaktyczno sportowego Solpark w Kleszczowie został nominowany do nagrody głównej w konkursie STGU.

Close
loading...